Anonym vyhlásil Rusku “kybernetickú vojnu”, útočí na webové stránky govt: Všetko o tajomnej hackerskej skupine

Prominentný hacktivistický odev Anonymous vo štvrtok na Twitteri vyhlásil “kybernetickú vojnu” proti vláde vedenej prezidentom Vladamirom Putinom v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.
“Anonymný kolektív je oficiálne v kybernetickej vojne proti ruskej vláde. #Anonymous #Ukraine,” napísala skupina na Twitteri. Krátko nato skupina tvrdila, že zakázala niekoľko ruských vládnych webových stránok spolu s ruskou štátom kontrolovanou vysielacou sieťou, RT.com. Ďalší príspevok na Twitteri z účtu skupiny tiež tvrdil, že unikol databáza z ruského ministerstva obrany.
Skupina hacktivistov tiež signalizovala svoj zámer pokračovať v útokoch na ruskú kybernetickú infraštruktúru a pochybovala, či medzinárodné ekonomické sankcie, ktoré sa teraz uvalili na Rusko, budú mať požadovaný účinok. “Sme presvedčení, že sankcie proti Putinovmu zločineckemu režimu nebudú mať žiadny účinok. Vyzývame krajiny, ktoré podporujú #Ukraine, aby prerušili vzťahy s #Russia a vyhostili ruských veľvyslancov. #Anonymous dnes popoludní zintenzívni kybernetické útoky na Kremeľ#OpRussia,” napísala na Twitteri.
Čo je anonymné?
Nie je úplne jasné, kedy sa anonymous objavil, ale správy naznačujú, že má svoj pôvod na začiatku roku 2000 z fór ako 4chan. Voľne prepojená hacktivistická organizácia sa dostala do popredia v roku 2008, keď zorganizovala sériu kybernetických útokov proti Scientologickej cirkvi po tom, čo sa inštitúcia presťahovala odstrániť video vysokopostaveného člena a hollywoodskeho herca Toma Cruisea, ktorý hovoril o svojom náboženskom presvedčení, z webu.
Anonymous tiež predtým preukázal solidaritu s Wikileaks pod vedením Juliana Assangea, pričom zašiel tak ďaleko, že uskutočnil kybernetické útoky na PayPal, MasterCard a Visa po tom, čo zablokovali transakcie s whistleblowerom. Odvtedy sa skupina stala čoraz známou, keď sa zamerala na vládne agentúry USA, Izraela, Ugandy, Egypta, Tuniska a Španielska. Islamský štát a Ku Klux Klan sa v minulosti stali terčom anonymných kybernetických útokov.
Ideológia hacktivistickej skupiny nie je presvedčivo stanovená, ale do značnej miery závisela od podpory slobody prejavu, slobody informácií a slobody protestovať. Podpisom skupiny je maska Guya Fawkesa, ktorú preslávil román a film “V for Vendetta”, v ktorom anarchistický anti-hrdina preberá fašistickú vládu.
Skupina opakovane trvala na tom, aby sa ktokoľvek mohol pripojiť, pričom jej členovia sa označujú ako “anóny”. Málo sa vie o organizačnej štruktúre alebo hierarchii skupiny a o tom, kto ju vedie, alebo či skutočne má vodcu.
V priebehu rokov skupina narástla v vplyve a na vrchole svojej popularity sa predpokladá, že vytvorila sieť tisícov aktivistov, ktorí sú proti vládnej cenzúre a konsolidácii korporátnej moci.
Po niekoľkých zatknutiach v roku 2012 sa však z veľkej časti vytratila z hlavného prúdu. Naďalej však funguje z tieňa, pričom nedávne útoky na ruskú kybernetickú infraštruktúru slúžia ako ďalší dôkaz významnej úrovne sofistikovanosti a spolupráce, ktoré v minulosti preukázala. Aký vplyv však majú alebo budú mať útoky Anonymous na ruské vládne agentúry na narušenie vojenskej kampane Moskvy na Ukrajine, zostáva v súčasnej chvíli nejasné.
Zavolajte nám