DMMS

Pohostinský priemysel: Sprievodca pohostinskými informáciami č. 1!

Odvetvie pohostinstva je všeobecne uznávané ako časť širšieho odvetvia služieb so zameraním na voľný čas, a nie na základné potreby. V tomto článku sa dozviete viac o povahe pohostinstva, rôznych odvetviach, ktoré sú v ňom obsiahnuté, a jeho prepojeniach na hotelový priemysel a cestovný ruch.

Rýchle menu:

  Extra: Ako epidémia koronavírusu ovplyvnila pohostinský priemysel

Čo je to pohostinský priemysel?

Čo je teda pohostinský priemysel? Po prvé, je dôležité definovať, čo rozumieme pod pojmom pohostinstvo. Koniec koncov, je to široká oblasť a zatiaľ čo väčšina ľudí má základnú predstavu o typoch podnikov, ktoré sa považujú za značky pohostinstva, oveľa menší počet ľudí je schopný poskytnúť súvislé a uspokojivé vysvetlenie toho, čo je toto odvetvie a čo to je. nie.

Zjednodušene povedané, pohostinský priemysel sa týka rôznych podnikov a služieb spojených s voľným časom a spokojnosťou zákazníkov. Určujúcim aspektom pohostinského priemyslu je tiež skutočnosť, že sa zameriava na myšlienky luxusu, potešenia, pôžitku a zážitkov, na rozdiel od zásobovania nevyhnutnými a nevyhnutnými potrebami.

Rozdiel medzi pohostinstvom a cestovným priemyslom

Pohostinstvo a cestovný ruch sú úzko prepojené, no treba si uvedomiť aj niekoľko jemných rozdielov. Na základnej úrovni sa cestovný ruch alebo cestovný ruch zaoberá službami pre ľudí, ktorí odcestovali zo svojho obvyklého bydliska na relatívne krátky čas.

Naopak, pohostinský priemysel sa zaoberá službami súvisiacimi s voľným časom a spokojnosťou zákazníkov. Môže to znamenať ponúkanie služieb turistom, ale môže to zahŕňať aj poskytovanie služieb ľuďom, ktorí nie sú turistami, ako sú miestni obyvatelia, ktorí si užívajú svoj voľný čas, alebo ľudia prichádzajúci do oblasti z iných dôvodov, ako je turistický ruch.

Sektory v pohostinskom priemysle

1) Ubytovanie

Čo je to pohostinstvo

Sektor ubytovania v pohostinskom odvetví sa zaoberá poskytovaním dočasného ubytovania zákazníkom. Najčastejšie sa spája s odvetvím cestovného ruchu, kde si ľudia rezervujú dovolenky alebo výlety a vyžadujú ubytovanie, no sektor ubytovania sa stará aj o miestnych ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť od svojej každodennej rutiny, alebo tých, ktorí potrebujú dočasné ubytovanie takmer na akýkoľvek iný účel.

Bed & Breakfast

Bed & Breakfast, tiež známe ako B&B, sú malé zariadenia, ktoré ponúkajú prenocovanie a ranné raňajky. Väčšina majiteľov B&B býva v objekte, zatiaľ čo hostia majú k dispozícii súkromnú izbu a vo väčšine prípadov budú mať aj súkromnú alebo vlastnú kúpeľňu. Kúpeľne sú však niekedy spoločné.

hotely

Pravdepodobne najzrejmejšia forma ubytovania, ktorá spadá do pohostinského priemyslu, hotely poskytujú služby ľuďom, ktorí vyžadujú prenocovanie alebo dlhodobé pobyty. Okrem ubytovania majú tendenciu poskytovať rôzne ďalšie služby, vrátane izbovej služby, upratovania a zariadení na jedenie a pitie.

Motely

Motely sú podobné ako hotely, ale sú špeciálne navrhnuté na prenocovanie motoristami. S ohľadom na to sa vo všeobecnosti nachádzajú pri ceste a budú mať bezplatné parkovisko. Na rozdiel od hotelov však motely zvyčajne ponúkajú len málo doplnkových služieb alebo vybavenia.

Ubytovne

Hostely sú formou spoločného ubytovania, kde viacerí hostia zvyčajne budú spať v spoločnej izbe, pričom si hostia efektívne prenajímajú posteľ. Kúpeľne a kuchyne sú zvyčajne spoločné a hostely ponúkajú menej súkromia ako hotely. Napriek tomu sú zvyčajne výrazne lacnejšie, čo z nich robí solídnu možnosť pre tých, ktorí majú nízky rozpočet.

Strediská

Rezort je podobný hotelu, no poskytuje širšiu škálu zariadení a vybavenia. To znamená, že hostia majú prístup k zariadeniam na spanie, jedlám a nápojom, zábavným zariadeniam, nákupným zariadeniam a ďalšiemu vybaveniu bez toho, aby museli opustiť rezort. Mnohé strediská ponúkajú aj all-inclusive ceny.

Apartmány so servisom

Ďalšou formou ubytovania, ktorá je podobná hotelom, apartmánom s obsluhou, sú samostatné jednotky, ktoré sú dodávané na krátkodobé alebo dlhodobé pobyty. Tieto byty budú zvyčajne plne zariadené, budú obsahovať kuchyňu a môžu zahŕňať rôzne služby podobné hotelu, ako je práčovňa a upratovanie.

Zdieľanie času

Nakoniec, časovo zdieľané ubytovanie je typ ubytovania, kde vlastnícke alebo užívacie práva zdieľa viacero ľudí. Môže to byť dom, byt alebo podobný typ nehnuteľnosti a každému vlastníkovi bude zvyčajne pridelené konkrétne obdobie v roku, kedy bude mať právo na užívanie.

2) Jedlo a nápoje

Sprievodca pohostinstvom

Zatiaľ čo jedlo a nápoje sú nevyhnutnosťou, väčšina stravovacích a nápojových služieb tiež spadá pod zastrešenie pohostinského priemyslu, pretože ľuďom ponúkajú spôsob trávenia voľného času a disponibilný príjem, ako aj príležitosť stretnúť sa a vychutnať si zážitok. . Sektor potravín a nápojov sa opäť stará o široké spektrum zákazníkov vrátane turistov, miestnych obyvateľov, bývalých priateľov a okoloidúcich.

Reštaurácie

Reštaurácie poskytujú zákazníkom stravovacie a nápojové služby, pričom jedlo je buď konzumované v prevádzke, alebo odnášané na konzumáciu. Táto časť pohostinského priemyslu zahŕňa kvalitné reštaurácie, reštaurácie so sebou, reštaurácie rýchleho občerstvenia a množstvo iných typov reštaurácií.

Stravovanie

Stravovacie služby sú stravovacie služby poskytované v rámci konkrétneho miesta alebo na vzdialenejšom mieste, kde jedlo a pitie nie sú nevyhnutne hlavnou poskytovanou službou. Medzi príklady patrí stravovanie poskytované v parkoch, arénach, štadiónoch, hoteloch, na podujatiach av určitých formách verejnej dopravy.

Bary a kaviarne

Bary a kaviarne poskytujú zákazníkom možnosť ísť von, stýkať sa a vychutnať si jedlo a nápoje. Majú tiež tendenciu byť neformálnejšou možnosťou ako väčšina reštaurácií na posedenie. Kaviarne sa vo všeobecnosti zameriavajú na kávu, čaj a ľahké občerstvenie, zatiaľ čo bary majú tendenciu uprednostňovať alkoholické nápoje a nealkoholické nápoje a môžu ponúkať aj ďalšiu zábavu.

Nočné kluby

Nočné kluby sú jedným z hlavných spôsobov, ako sa pohostinský priemysel stará o ľudí, ktorí hľadajú nočnú zábavu. Podávajú alkoholické nápoje, sú otvorené do neskorých hodín a často kladú dôraz na hudbu aj tanec. Mnohé nočné kluby majú špecifické témy a môžu uspokojiť miestnych obyvateľov, ako aj návštevníkov alebo turistov.

Predajne čaju a kávy

Čajovne a kaviarne poskytujú podobnú funkciu ako kaviarne, v ktorých sa podávajú predovšetkým rôzne druhy čaju a kávy, ako už názov napovedá. Vzhľadom na to sú čajovne a kaviarne často samostatné miestnosti vo väčších budovách, ako sú hotely, a môžu tiež predávať produkty na odvoz, ako sú čajové vrecká a kávové zrná.

3) Cestovanie a cestovný ruch

Segmenty pohostinstva

Je dôležité pochopiť, že pohostinstvo a cestovný ruch sú úzko prepojené. Mnohé zo služieb, ktoré sú klasifikované ako ponuky cestovného ruchu, sú tiež ponukami  pohostinstva  , pretože sú spojené s voľným časom, spokojnosťou zákazníkov, potešením, zážitkami a využívaním disponibilného príjmu. Dôležité je, že prechod medzi odvetvím cestovného ruchu a pohostinstvom sa sústreďuje skôr na služby ako na konečné produkty.

Cestovný agent

Cestovné kancelárie v podstate slúžia na predaj cestovných produktov zákazníkom v mene dodávateľov. Často dostanú províziu za úspešný predaj a môžu byť vhodnou voľbou pre neskúsených cestovateľov, ktorí im poskytnú rady o najlepších cestovných produktoch pre ich konkrétne potreby.

Cestovné kancelárie

Cestovná kancelária ponúka kombináciu cestovných a zájazdových produktov a spája ich do balíka, ktorý sa potom predáva zákazníkom. Môže to zahŕňať napríklad cestovanie do destinácie, transfery z hotela alebo železničnej stanice do hotela, ako aj množstvo výletov, aktivít alebo zážitkov počas pobytu zákazníka.

Online cestovné kancelárie (OTA)

Online cestovné kancelárie alebo OTA vykonávajú mnohé z rovnakých funkcií ako tradičné cestovné kancelárie, aj keď cez internet. Používanie online platforiem však znamená, že zákazníci majú často prístup k vyššej úrovni samoobsluhy, pričom OTA pomáhajú používateľom hľadať cestovné produkty, ktoré najlepšie vyhovujú ich požiadavkám.

Plavby

Výletné plavby sú plavby na výletných lodiach, ktoré sa vykonávajú pre potešenie, a nie za jediným účelom dopravy. Plavba môže mať po ceste rôzne zastávky, no cestujúci strávia veľkú väčšinu času na palube výletnej lode, ktorá im poskytne ubytovanie, zábavu, stravovanie a iné.

Požičanie auta

Služby prenájmu áut vychádzajú v ústrety zákazníkom, ktorí vyžadujú krátkodobý prístup k autu. V mnohých prípadoch tieto služby využívajú turisti, ktorí cestujú do iných častí sveta, aj keď niektorí miestni si môžu tiež požičať auto, najmä ak k nemu nemajú pravidelný prístup, alebo ak požadujú väčší počet sedadiel pre cestujúcich. .

Kasína

Napokon, kasíno je zábavný podnik, ktorý zákazníkom poskytuje príležitosti na hazardné hry. Tieto možnosti hazardných hier sa ponúkajú predovšetkým prostredníctvom hier založených na šťastí. Okrem hazardnej zložky mnohé kasína organizujú aj živé vystúpenia, ponúkajú jedlá a nápoje a sú prepojené s hotelmi.

Video: Čo je to pohostinský priemysel?

Najnovšie trendy v pohostinstve

Pre podniky pôsobiace v odvetví pohostinstva je dôležité držať krok s najnovšími trendmi v oblasti pohostinstva, aby nezostali pozadu. Okrem toho, držať krok so širším odvetvím je jedným zo spôsobov, ako môžu majitelia pomôcť zabezpečiť, aby ich podnikanie poskytovalo zákazníkom vynikajúcu skúsenosť. V článku  „Trendy v pohostinstve: Najnovšie trendy v pohostinstve“  nájdete najnovšie trendy v pohostinstve.

Trendy pohostinskej techniky

Ako v každom odvetví v dnešnej dobe, aj v pohostinstve sa technológia stáva nesmierne dôležitou. Pomáha spoločnostiam pôsobiacim v tomto odvetví inovovať procesy a skúsenosti zákazníkov. Hostia sú navyše doma zvyknutí na rôzne technológie, takže minimálne rovnakú úroveň očakávajú aj na dovolenke. Je nevyhnutné držať krok s najnovšími technológiami, pretože toto odvetvie je mimoriadne konkurencieschopné. V článku  “Najnovšie technologické trendy v pohostinstve”  nájdete najnovšie technologické trendy, ktoré by si mali byť pohostinské spoločnosti vedomé.

Trendy marketingu pohostinstva

Zavedenie najefektívnejších nástrojov marketingu pohostinstva do vášho podnikania je nevyhnutné na prilákanie nových zákazníkov a zvýšenie reputácie vašej značky. Marketing vašej firmy prostredníctvom digitálnych platforiem je účinný spôsob, ako dosiahnuť maximálnu expozíciu. Keď budete vedieť, ako si používatelia plánujú a rezervujú ubytovanie a zájazdy online, pomôže vám to využiť tie najúčinnejšie marketingové stratégie. V článku  “Najnovšie trendy v hotelierstve”  nájdete najnovšie trendy v hotelierstve.

Význam riadenia príjmov pre hotelový a pohostinský priemysel

Každé odvetvie je konkurencieschopné a pohostinstvo nie je iné. Efektívna stratégia riadenia výnosov môže pomôcť maximalizovať zisky nielen pre hotelový sektor, ale aj pre rezorty, výletné lode, reštaurácie, kasína a akýkoľvek iný sektor pohostinstva. Správa výnosov využíva metódu optimalizácie výnosov, ktorá pomáha podnikom v hotelovom a pohostinskom priemysle využiť ich plný potenciál pre vyššiu ziskovosť. O definícii správy výnosov a jej význame sa dozviete v tomto článku  „Správa výnosov; jasne vysvetlené!“  .

Nájdite cestovné kancelárie a generujte viac rezervácií v pohostinskom priemysle

Keď ľudia hľadajú cestovné produkty alebo služby online, namiesto toho, aby navštevovali webové stránky jednotlivých spoločností, často sa obracajú na cestovné kancelárie. Z tohto dôvodu môže pohostinský priemysel potenciálne profitovať z prepojenia s platformou cestovných kancelárií, pretože agentúra pre vás bude môcť vytvárať prírastkové rezervácie.

Prečítajte si  „Nájsť cestovné kancelárie na generovanie ďalších rezervácií“  a budete mať prístup k zoznamu hlavných cestovných kancelárií, s ktorými môžete spolupracovať, spolu s ďalšími informáciami o tom, prečo je spolupráca s cestovnými kanceláriami taká dôležitá.

Manažment pohostinstva

Pohostinstvo je odvetvie, ktoré zahŕňa reštaurácie, hotely, kasína, zábavné parky, podujatia, plavby, zábavu a ďalšie služby súvisiace s cestovným ruchom. Toto odvetvie ako také nie je dôležité len pre podniky, ale aj pre zákazníkov, zamestnancov a ekonomiky. Poskytovanie vynikajúcich služieb zákazníkom je prvoradým cieľom manažérov pohostinstva, pretože sa zameriavajú na vytváranie vysoko štandardných služieb a prostredia, aby sa ich zákazníci cítili v ich prevádzkach vítaní.  „Manažment pohostinstva: Základy pohostinstva“  je komplexná príručka, ktorá vysvetľuje, ako naštartovať svoju kariéru v sektore pohostinstva.

Prehľad rôznych kariér v pohostinstve

Odvetvie pohostinstva je také rozmanité, že tí, ktorí hľadajú pohostinskú kariéru, majú na výber značné množstvo rôznych pracovných pozícií. Či už chcete pracovať v oblasti stravovania a nápojov, na pozícii front office, v upratovaní a údržbe, alebo v manažérskej úlohe, je dôležité porozumieť rôznym dostupným možnostiam.

Prečítajte si  „Prehľad rôznych kariér v pohostinstve“  , kde nájdete rozpis najbežnejších a najdôležitejších pozícií v pohostinstve, ktoré sú k dispozícii, spolu s popisom toho, čo každá práca skutočne zahŕňa.

 

 

Kanály na hľadanie pracovných miest v pohostinstve

Zamestnávatelia v odvetví pohostinstva inzerujú voľné pracovné miesta na množstve rôznych platforiem a kanálov. Z tohto dôvodu, ak hľadáte prácu v pohostinstve, je dôležité, aby ste sa obrátili na kombináciu týchto kanálov, aby ste nepremeškali ideálnu príležitosť pre svoje zručnosti a osobné preferencie.

Pozrite si  „Kanály na hľadanie pracovných miest v pohostinstve“  , kde nájdete prehľad niektorých najpopulárnejších a najdôležitejších kanálov, ktoré môžete použiť na vyhľadávanie pracovných miest online a uchádzať sa o ne, vrátane pracovných miest v pohostinstve, stránok sociálnych médií, personálnych agentúr a webových stránok hotelov.

Tipy pre postup v kariére manažmentu pohostinstva

Odvetvie pohostinstva je svojou povahou konkurencieschopné a dopyt po kariére manažéra pohostinstva môže byť obzvlášť vysoký. Či už sa chcete stať generálnym alebo hotelovým manažérom alebo manažérom konkrétneho oddelenia, existujú určité veci, ktoré môžete urobiť, aby ste maximalizovali svoje šance na získanie vysnívanej úlohy.

Prečítajte si  „Tipy pre postup v kariére manažérstva pohostinstva“  a nájdete zoznam 10 tipov, ktoré vám môžu pomôcť nájsť správnu rolu, zlepšiť kvalitu vašej žiadosti a podať dobrý výkon na pohovore.

Pracovné miesta v oblasti manažmentu pohostinstva, ktoré ponúkajú hotelové reťazce

V rámci pohostinstva patria medzi najväčších zamestnávateľov veľké hotelové reťazce a najmä tie, ktoré pôsobia na globálnej úrovni. Tieto podniky ponúkajú množstvo rôznych typov pracovných miest v oblasti manažmentu pohostinstva a často inzerujú voľné pracovné miesta na svojich vlastných podnikových webových stránkach, takže môže byť dôležité ich pravidelne kontrolovať.

V článku  „Pracovné miesta v oblasti manažmentu pohostinstva ponúkané hotelovými reťazcami“  sa môžete dozvedieť viac o desiatich najväčších hotelových reťazcoch na svete a použiť tieto informácie na online vyhľadávanie pozícií vyššieho manažmentu.

Pracovné dosky na hľadanie pracovných miest manažérov pohostinstva

Mnoho ľudí pracujúcich v pohostinstve túži pracovať na manažérskej pozícii, ale aby to bolo možné, prvým krokom je vedieť, kde hľadať inzerované voľné pracovné miesta. Pre každého, kto sa vážne chce stať manažérom pohostinstva, predstavujú pracovné rady jeden z najužitočnejších kanálov.

„Nástenky práce pre hľadanie pracovných pozícií manažérov v pohostinstve“  budete môcť získať prehľad o úlohe manažéra pohostinstva a tiež nájdete 10 príkladov pracovných tabuliek, ktoré inzerujú pozície seniorov v pohostinstve.

Video: Chcete byť manažérom pohostinstva? Sleduj!

 

Kurz hotelierstva: Prehľad vzdelávania v hotelierstve

Odvetvie pohostinstva ponúka mnoho rôznych pracovných pozícií a zatiaľ čo niektoré z nich sú pozície na základnej úrovni, iné si budú vyžadovať pokročilejšie zručnosti a znalosti. To znamená, že môžu existovať niektoré kariérne možnosti, ktoré si budú vyžadovať, aby ste najskôr absolvovali kurz pohostinstva. Našťastie je na výber pestrá škála možností.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o kurzoch pohostinstva, ktoré existujú, čo pokrývajú, ako vám môžu pomôcť a kde ich môžete nájsť, prečítajte si  „Kurz pohostinstva: Prehľad kurzov a pedagógov pohostinstva“  .

Bezplatný online sprievodca riadením príjmov a marketingovými stratégiami

Vynikajúce vybavenie, prvotriedne služby, najpohodlnejšie izby a skvelá poloha môžu byť hlavnými znakmi vášho hotela, ale otázkou je, či si to vaši potenciálni zákazníci uvedomujú? Mať dokonalý hotel bez toho, aby o tom niekto vedel, nemá zmysel, pokiaľ nepoužívate najefektívnejšie hotelové marketingové stratégie. „Bezplatný sprievodca: Stratégie  riadenia príjmov a hotelového marketingu“  vám ukáže, ako efektívne propagovať vaše hotelové podnikanie pomocou niektorých dôležitých stratégií.

Ako epidémia koronavírusu ovplyvnila pohostinský priemysel

Globálny vplyv koronavírusu na podniky, najmä na hotelový a pohostinský priemysel, znamenal, že menej ľudí môže cestovať kvôli uvaleným cestovným obmedzeniam. Takmer všetky miestne a medzinárodné podujatia boli zrušené alebo odložené na neskorší dátum, napríklad olympijské hry v Japonsku, UEFA EURO 2020 a najväčší veľtrh cestovného ruchu  ITB Berlín  , aby sme vymenovali niektoré z mála.

Keďže takmer každý podnik čelí obmedzeniam a ľudia sa obávajú o svoju istotu zamestnania, niet divu, že nikto nemá záujem rezervovať si dovolenku na rok 2020 alebo dokonca 2021.

Odvetvie pohostinstva je jedným zo sektorov, ktoré bolo najviac zasiahnuté. Niektoré hotely stratili až 90 percent obsadenosti a niektoré reštaurácie a hotely nemali inú možnosť, ako prepustiť svojich zamestnancov, aby sa im zastavili opakujúce sa náklady. V dôsledku toho bolo mnoho podnikov nútených riešiť svoje vlastné problémy s peňažným tokom a čeliť neistej budúcnosti.

kategórii „Corona“  nájdete výber tipov, ktoré firmám pôsobiacim v pohostinstve a cestovnom ruchu pomáhajú zotaviť sa a pripraviť sa na lepšie časy.

V konečnom dôsledku by mal byť pohostinský priemysel klasifikovaný ako časť odvetvia služieb, ktoré sa zameriava skôr na voľný čas a spokojnosť zákazníkov než na potreby a konečné produkty. Je to široké odvetvie, ktoré zahŕňa viacero sektorov, ako aj širokú škálu rôznych podnikov a produktov.

Chcete sa dozvedieť viac o súvisiacich odvetviach?

Pohostinstvo je súčasťou cestovného ruchu a hotelierstvo je súčasťou pohostinstva. Všetky tieto odvetvia majú spoločné to, že sú to veľké odvetvia služieb vo svete a v modernej dobe čoraz dôležitejšie. Aký je však rozdiel medzi cestovaním a cestovným ruchom? A aké sú všetky sektory pohostinstva v rámci pohostinstva? V nasledujúcich článkoch sa dozviete viac o súvisiacich odvetviach.

Zavolajte nám