DMMS

Cestovný ruch: Všetko, čo potrebujete vedieť o cestovnom ruchu

Turizmus, tiež známy ako cestovný ruch, je spojený s myšlienkou, že ľudia cestujú do iných miest, či už v tuzemsku alebo v zahraničí, za oddychom, spoločenskými, pracovnými, zdravotnými alebo obchodnými účelmi. Je úzko prepojená s hotelovým priemyslom, pohostinstvom a dopravným priemyslom a väčšina z nich je založená na tom, aby boli turisti spokojní, obsadení a vybavení vecami, ktoré potrebujú, keď sú mimo domova.

Rýchle menu:

  Extra: Ako pandémia koronavírusu ovplyvnila turistický priemysel

Čo je to turistický priemysel?

Takže, čo je to odvetvie cestovného ruchu? Po prvé, je dôležité definovať, čo sa myslí pod pojmom  „odvetvie cestovného ruchu“  . V podstate sa to týka všetkých činností súvisiacich s krátkodobým pohybom ľudí na miesta mimo miesta, kde sa zvyčajne zdržiavajú. Je to jeden z najväčších svetových odvetví a ekonomiky mnohých národov sú do veľkej miery poháňané ich turistickým ruchom.

Je to tiež odvetvie so širokým záberom, ktoré zahŕňa hotelierstvo, dopravu a množstvo ďalších odvetví či sektorov. Je dôležité pochopiť, že cestovný ruch je spojený s pohybom do rôznych miest, založeným nielen na voľnom čase, ale aj na podnikaní a niektorých ďalších cestovných motivátoroch.

Ako už bolo povedané, podľa najbežnejších definícií odvetvie cestovného ruchu nezahŕňa činnosti súvisiace s cestovaním, pri ktorých má osoba v úmysle zostať vo svojej destinácii dlhšie ako jeden rok. Napríklad to znamená, že cudzinci a dlhodobí zahraniční študenti nie sú technicky klasifikovaní ako turisti.

Turista

Zjednodušene povedané, turista je osoba, ktorá cestuje na iné miesto, mimo svojho obvyklého sociálneho prostredia, z obchodných, zábavných alebo spoločenských dôvodov. Podľa väčšiny akceptovaných definícií, aby bol človek klasifikovaný ako turista, musí na danom mieste zostať dlhšie ako 24 hodín, ale nie dlhšie ako jeden rok.

Turistov môže k cestovaniu motivovať celý rad rôznych faktorov, ako je osvieženie tela a mysle alebo hľadanie vzrušenia, zábavy alebo potešenia. Alternatívne môže cestovateľov poháňať kultúrna zvedavosť, sebazdokonaľovanie, podnikanie alebo túžba navštíviť priateľov a rodinu alebo nadviazať nové vzťahy.

Zatiaľ čo obchodní cestujúci sú zvyčajne klasifikovaní ako turisti, stojí za zmienku, že mnohé definície tohto slova vylučujú tých, ktorí cestujú s úmyslom zarobiť si na mieste, kam cestujú.

Aké sú výhody odvetvia cestovného ruchu?

Cestovný ruch ponúka širokú škálu výhod, vrátane ekonomických výhod pre krajiny, ktoré priťahujú veľký počet návštevníkov, a to vďaka peniazom, ktoré minú nielen na samotný pobyt, ale aj na miestne podniky. Poskytuje tiež veľké množstvo pracovných miest pre ľudí pracujúcich okrem iného v odvetví dopravy a pohostinstva.

Okrem toho má  cestovný ruch potenciál zlepšovať vzťahy medzi národnými štátmi alebo podnikmi, vytvárať príležitosti na zábavu a rekreáciu a zvyšovať hodnotu meny. Môže to tiež otvoriť príležitosti na kultúrnu výmenu, zatiaľ čo pre turistov to môže viesť k zlepšeniu šťastia, pohody a vzdelania.

Aké sú sektory v rámci odvetvia cestovného ruchu?

1) Doprava

Odvetvie dopravy sa zaoberá poskytovaním dopravy turistom, aby sa dostali tam, kam potrebujú. To môže v prvom rade zahŕňať poskytnutie prostriedkov na to, aby sa dostali do zamýšľanej dovolenkovej destinácie, ale môže to zahŕňať aj pomoc pri cestovaní po príchode do cieľa.

V tomto sektore sú zahrnuté služby súvisiace s cestnou, železničnou, leteckou a námornou dopravou.

Letecký priemysel

Letecký priemysel zohráva v modernom cestovnom ruchu zásadnú úlohu, pretože cestujúcim poskytuje prístup k domácim aj zámorským letom, čo im umožňuje rýchlo sa dostať do zamýšľaných destinácií komerčnými lietadlami. Služby leteckých spoločností sa vo všeobecnosti delia na pravidelné a charterové lety.

Požičanie auta

Pre mnohých turistov je prístup k autu dôležitou súčasťou ich turistického zážitku, ktorý im zabezpečuje slobodu objavovať a slobodne cestovať. Služby prenájmu áut poskytujú tento druh prístupu a často fungujú v tesnej blízkosti letísk alebo dokonca v partnerstve s konkrétnymi leteckými spoločnosťami alebo cestovnými spoločnosťami.

Vodná doprava

Ako už názov napovedá, podsekcia vodnej dopravy sa zaoberá pohybom po vode. Patria sem veci ako zaoceánske parníky a trajektová doprava, ktorých cieľom je zvyčajne dostať cestujúcich z bodu A do bodu B, ale zahŕňa aj výletné lode, kde samotná plavba na výletnej lodi tvorí hlavnú časť cestovateľského zážitku.

Služby koučov

Autokarové a autobusové služby sú dôležitou súčasťou odvetvia cestovného ruchu, ktoré ponúkajú cestovanie na dlhé vzdialenosti, pomáhajú cestujúcim na letiskách pri ceste do ich ubytovania, berú skupiny turistov na jednodňové výlety k miestnym atrakciám alebo obľúbeným turistickým destináciám a ponúkajú prístup do iných blízkych miest. a mestá.

Železnica

Cestovanie po železnici zohrávalo kľúčovú úlohu v cestovnom ruchu od 19. storočia a naďalej zohráva. Železnice poskytujú cestujúcim nielen spôsob, ako sa dostať do cieľa, ale nadzemné a podzemné železničné služby tiež poskytujú možnosti navigácie v mnohých veľkých mestách, ktoré turisti navštevujú.

Kozmická loď

Nový prvok sektora dopravy – a ten, ktorý bude v nasledujúcich rokoch čoraz dôležitejší – zahŕňa používanie kozmických lodí na prepravu turistov do vesmíru. Spoločnosť Virgin Galactic skutočne nedávno vyslala vesmírne lietadlo VSS Unity do vesmíru a v blízkej budúcnosti plánuje ponúknuť „vesmírnym turistom“ komerčné lety.

Cestovný ruch – citát Bill Bryson

2) Ubytovanie

Sektor ubytovania je ústredným prvkom odvetvia cestovného ruchu a  pohostinstva , pretože ľudia cestujúci do rôznych oblastí potrebujú niekde zostať, odpočívať, spať a relaxovať. V skutočnosti je podľa mnohých definícií turista takto klasifikovaný iba vtedy, ak jeho pobyt presiahne 24 hodín a použije nejakú formu ubytovania na noc.

V rámci tejto podsekcie existuje množstvo rôznych komponentov, od hotelového priemyslu po kempingy, hostely a výletné plavby. Tieto podsekcie sú podrobnejšie vysvetlené nižšie:

hotely

Hotely sú najzrejmejšou a najobľúbenejšou formou ubytovania pre turistov a hotelierstvo je neoddeliteľne späté s cestovným ruchom. Jednoducho povedané, hotely poskytujú hosťom platené ubytovanie. Ako už bolo povedané, okrem postelí a iných základných zariadení sa služby, ktoré poskytujú, môžu značne líšiť.

Zdieľané ubytovanie

V poslednej dobe sa zdieľané ubytovanie objavilo ako hlavná možnosť pre turistov. Jednou z najobľúbenejších služieb ponúkajúcich zdieľané ubytovanie je Airbnb, kde si používatelia môžu vypísať voľné izby a krátkodobo ich prenajať cestujúcim. Môžu to byť individuálne, súkromné ​​izby alebo spoločné priestory zdieľané s ostatnými.

Ubytovne

Hostel je zvyčajne lacnejšia možnosť ubytovania, vhodná pre tých, ktorí pracujú s nižším rozpočtom, alebo pre tých, ktorí sa snažia znížiť svoje cestovné náklady. Ide o formu spoločenského ubytovania, kde si viacerí hostia prenajímajú lôžka v spoločnom priestore, zvyčajne so spoločnou kúpeľňou a kuchyňou.

Kempovanie

Kempovanie je prax zostať cez noc vonku, v stane alebo v podobnom type prístrešku. Zatiaľ čo turisti sa môžu rozhodnúť kempovať vo verejných priestoroch, komerčné kempingy sú mimoriadne obľúbené a často pohodlnejšie. Tieto komerčné stránky budú zvyčajne spoplatňovať prístup, ale poskytnú aj ďalšie zariadenia alebo služby.

Bed & Breakfast

B&B ubytovanie ponúka malý počet izieb pre hostí a ponúka prenocovanie a ranné raňajky. Vo väčšine prípadov budú mať hostia k dispozícii súkromnú spálňu a kúpeľňu, hoci kúpeľne sú niekedy spoločné. Majitelia alebo hostitelia týchto zariadení budú často bývať aj v bed & breakfast.

Plavby

Plavby tiež patria do sektora ubytovania, pretože výletné lode slúžia ako forma ubytovania samy osebe. Na výletnej plavbe sa cestujúcim zvyčajne pridelí ich vlastná kajuta a samotná plavba bude trvať stanovený čas, pričom väčšinu jej trvania budú turisti na výletnej lodi.

Ubytovanie na farme a agroturistika

Cestovatelia sú čoraz viac ochotní zostať na farme, zvyčajne na báze vlastného stravovania. Súvisí to s myšlienkou agroturistiky, kde turisti navštevujú farmy, spoznávajú prácu, ktorá sa tam deje, a niekedy sa aj sami podieľajú na každodennej práci v rámci cestovateľského zážitku.

Time-Share Ubytovanie

Nakoniec, ubytovanie v časovom rozvrhu, známe aj ako ubytovanie v dovolenkovom vlastníctve, sa týka ubytovania, kde sú vlastnícke alebo užívacie práva rozdelené medzi viacero jednotlivcov. Títo jednotlivci majú pridelený vlastný časový rámec – zvyčajne týždeň alebo dva týždne v roku – kde majú právo užívať nehnuteľnosť.

3) Jedlo a nápoje

Potravinársky a nápojový sektor zohráva v rámci cestovného ruchu zaujímavú úlohu, pretože poskytuje turistom základné občerstvenie vo všetkých fázach ich cestovania, vrátane počas cestovania, keď trávia čas vo zvolenom ubytovaní a keď sú vonku a chcú preskúmať lokalitu, ktorú chcú. cestovali do.

Okrem uspokojovania základných požiadaviek cestujúcich im však sektor potravín a nápojov ponúka aj príležitosti na socializáciu, spoznávanie nových ľudí a zábavu.

Reštaurácie

Reštaurácie alebo reštaurácie poskytujú jeden z hlavných spôsobov, ako turisti jedia jedlo a stretávajú sa na svojich cestách. Táto kategória zahŕňa všetko od reštaurácií rýchleho občerstvenia ako McDonald’s a KFC až po rodinné reštaurácie a luxusné reštaurácie ponúkajúce špičkovú kuchyňu.

Stravovanie

Stravovanie sa zvyčajne považuje za poskytovanie stravovacích služieb na vzdialenejších miestach. V rámci tejto podsekcie by boli rôzne ponuky jedál a nápojov v hoteloch a iných typoch ubytovania, ako aj v lietadlách, výletných lodiach alebo vlakoch. Zahŕňa tiež ponuky na mnohých turistických atrakciách alebo zábavných miestach.

Bary a kaviarne

Bary a kaviarne sú dôležitou súčasťou miestnej ekonomiky v mnohých turistických destináciách a ponúkajú turistom uvoľnenejšie miesto na konzumáciu občerstvenia, pitie alkoholu a stretávanie sa s miestnymi obyvateľmi alebo inými turistami. Majú tendenciu byť menšie ako reštaurácie a môžu mať tému alebo môžu podávať pomerne všeobecný sortiment produktov.

Nočné kluby

Nočné kluby sú jednou z najdôležitejších súčastí potravinárskeho a nápojového sektora, poskytujú cestujúcim zábavu počas noci a v skutočnosti priťahujú veľa turistov do niektorých destinácií. V skutočnosti niektoré turistické hotspoty zakladajú celý svoj priemysel na nočnom živote, ktorý tam ponúkajú.

4) Zábava

Niektorí turisti cestujú do nových lokalít za zábavou. Takíto cestujúci môžu byť priťahovaní k možnostiam zábavy, ktoré nie sú dostupné v ich domácom prostredí, alebo môžu jednoducho vyžadovať všeobecnejšiu zábavu, ktorá by bola v rámci ich cesty dostupná takmer kdekoľvek na svete.

Zábavné atrakcie alebo miesta konania sú niekedy tým hlavným, čo priťahuje cestujúcich na konkrétne turistické miesto. Na druhej strane, mnoho ďalších zábavných ponúk je vytvorených s cieľom využiť existujúci cestovný ruch.

Kasíno

Kasína sú zábavné zariadenia zamerané na hazardné hry. Väčšina týchto aktivít sú hazardné hry, hoci kasína ponúkajú aj hry, v ktorých je zahrnutý určitý prvok zručnosti. Okrem toho sú kasína bežne prepojené s hotelmi a môžu ponúkať ďalšiu zábavu, ako sú hudobné alebo komediálne vystúpenia.

Turistické informácie

V modernom odvetví cestovného ruchu a pohostinstva existujú turistické informácie online aj offline. Príklady online turistických informácií zahŕňajú informačné webové stránky zvýrazňujúce miestne atrakcie, turistické lokality alebo zariadenia. Medzitým offline služby zahŕňajú turistické informačné centrá a literatúru produkovanú turistickým združením.

Nakupovanie

Maloobchodný priemysel a cestovný ruch sú úzko prepojené a väčšina veľkých turistických destinácií bude poskytovať aj nákupné možnosti. Nakupovanie môže dokonca v niektorých prípadoch v prvom rade prilákať turistov, zatiaľ čo nákupná podsekcia zábavného sektora zahŕňa aj veci ako bezcolné nakupovanie a obchodovanie na miestnom trhu.

Turistickí sprievodcovia a výlety

Turistickí sprievodcovia poskytujú turistom prístup k organizovaným prehliadkam miestnych atrakcií, pamiatok, vzdelávacích budov a iných zaujímavých miest. Pritom sú schopní ponúknuť pomoc, odborný pohľad a kontext, vďaka čomu je zážitok pre turistu (turistov) často príjemnejší, pohodlnejší a hodnotnejší.

5) Prepojené odvetvia

Napokon existuje aj množstvo odvetví, ktoré sú buď priamo alebo nepriamo spojené s odvetvím cestovného ruchu. Patria sem odvetvia založené na skutočnom spájaní zákazníkov s cestovnými službami, ako aj odvetvia založené na poskytovaní dôležitých informácií zákazníkom, ktoré im môžu pomôcť pri ich cestách.

Niektoré z najvýznamnejších súvisiacich odvetví sú podrobnejšie opísané nižšie:

Finančné služby

Finančné služby môžu byť spojené s cestovným ruchom viacerými spôsobmi, pričom najzrejmejším je poskytovanie poistných produktov, ktoré ponúkajú finančnú ochranu v núdzových situáciách alebo v prípadoch, keď je potrebné lekárske ošetrenie. Okrem toho môžu byť finančné služby spojené s vecami, ako sú zmenárne.

Cestovný agent

Cestovné kancelárie predávajú zákazníkom produkty súvisiace s cestovaním alebo cestovným ruchom v mene dodávateľov. Vo všeobecnosti dostávajú provízie od dodávateľov a tiež ponúkajú cestujúcim rady o najlepších cestovných produktoch, ktoré vyhovujú ich konkrétnym potrebám alebo preferenciám. Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú aj služby služobných ciest.

Cestovné kancelárie

Cestovné kancelárie majú tendenciu predávať balíky dovolenkových služieb, ktoré spájajú viacero cestovných a zájazdových služieb do jedného produktu. Balík dovoleniek môže napríklad zahŕňať poplatky turistom za lety, letiskové transfery, pobyt v hoteli a služby od miestneho zástupcu. Môže zahŕňať aj dovolenkové zážitky alebo stanovený itinerár.

Online cestovné kancelárie (OTA)

Online cestovné kancelárie alebo OTA ponúkajú podobné služby ako iné cestovné kancelárie, hoci tieto služby sú poskytované cez internet, čím poskytujú skôr samoobslužný zážitok. Niektoré z najpopulárnejších OTA zahŕňajú Expedia, Booking.com, Kayak a lastminute.com. Tieto OTA môžu fungovať aj ako metavyhľadávače.

organizácie cestovného ruchu

Organizácie cestovného ruchu sú v podstate organizácie, ktoré existujú, aby sa starali o odvetvie cestovného ruchu a konali v jeho mene. Môžu mať vplyv na národné politiky cestovného ruchu, môžu lobovať u vlád v záujme odvetvia cestovného ruchu a môžu tiež pracovať na spájaní rôznych sektorov.

Vzdelávacie

Napokon, cestovný ruch čoraz častejšie zahŕňa aj vzdelávaciu zložku, pričom veľa ľudí cestuje na konferencie alebo výstavy, ktoré sa často sústreďujú na špecializované témy. Okrem toho školy a školiace programy tvoria súčasť tejto podsekcie cestovného ruchu a hotelierstva.

Video Odvetvie cestovného ruchu: Turizmus a ekonomický rozvoj

Toto video popisuje niektoré z argumentov pre a proti turizmu ako základnej hnacej sily rastu a rozvoja, najmä v krajinách s nižšími a strednými príjmami.

 

Cestovné kancelárie na zvýšenie rezervácií v cestovnom ruchu

Cestovné kancelárie môžu byť nevyhnutné pre maximalizáciu počtu zákazníkov, ktorých cestovná kancelária osloví a od ktorých získa rezervácie. Rôzne agentúry sa však špecializujú na rôzne oblasti v cestovnom ruchu a oslovujú rôzne typy zákazníkov. S ohľadom na to je dôležité spolupracovať so správnou cestovnou kanceláriou, aby ste dosiahli svoje strategické ciele.

Prečítajte si  „Cestovné kancelárie: Nájdite správnu cestovnú kanceláriu na zvýšenie počtu rezervácií“ a budete môcť zistiť viac o hodnote cestovných kancelárií a získať prístup k zoznamu niektorých hlavných platforiem, s ktorými sa môžete pokúsiť o partnerstvo.

Najnovšie tipy na marketing v cestovnom ruchu

Od stránok sociálnych médií až po remarketing, svet internetu ponúka stovky spôsobov, ako sa môžu podniky v oblasti cestovného ruchu spojiť so svojím špecifickým publikom. Tak ako sa zmenili potreby a správanie turistov pri cestovaní, zmenil sa aj spôsob, akým podniky v cestovnom ruchu uvádzajú na trh svoje služby. Tu zohráva dôležitú úlohu marketing cestovného ruchu ako účinná stratégia propagácie turistických služieb, ako sú hotely, reštaurácie, doprava a destinácie. Aby sme vám pomohli urobiť správne rozhodnutia týkajúce sa marketingových plánov cestovného ruchu, pozrite si tento článok  „Marketing cestovného ruchu“ .

Trendy v cestovnom ruchu: Čo potrebujete vedieť

Cestovný ruch sa vyvíjal rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, pretože moderní cestovatelia sa teraz viac starajú o svoju uhlíkovú stopu a svoje cestovateľské potreby. Pre podniky sú nové trendy cestovného ruchu mimoriadne dôležité, aby zostali relevantné v tomto rýchlo sa meniacom odvetví. V článku  ‘Trendy cestovného ruchu: Príležitosti pre odvetvie cestovného ruchu’ spoznajte všetky najnovšie trendy, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu v odvetví cestovného ruchu.

Nové technologické trendy v cestovnom ruchu

Technológia zohráva v cestovnom ruchu dôležitú úlohu už viac ako desať rokov tým, že pomáha podnikom minimalizovať náklady, zvyšovať efektivitu a zlepšovať zákaznícku skúsenosť. Firmy, rovnako ako zákazníci, môžu vysoko ťažiť z technologických trendov pre lepšie rezervácie, služby pre hostí a komunikáciu.  „Kľúčové technologické trendy vznikajúce v odvetví cestovného ruchu“ je informačná príručka, ktorá vysvetľuje kľúčové technologické trendy v odvetví cestovného ruchu.

Manažment príjmov a turistický priemysel

Manažment príjmov je veľmi dôležitý v cestovnom ruchu, ako aj v leteckých spoločnostiach, reštauráciách, autobusoch, železniciach, výletných plavbách a požičovniach áut. Tento koncept je o zvyšovaní ziskov a vytváraní vyšších príjmov. Rast príjmov môže byť v sektore pohostinstva znásobený, ak riadenie príjmov prevezmú všetky oddelenia spoločnosti. Všetko je to predsa o predaji služby správnemu zákazníkovi v správnom čase. Najlepšie príklady riadenia výnosov a jeho dôležitosti možno nájsť v tomto článku  „Správa výnosov; jasne vysvetlené!“ .

Pracovné dosky na hľadanie pracovných miest v cestovnom ruchu

Ak hľadáte kariérny postup v cestovnom ruchu, pracovné ponuky predstavujú jednu z najlepších dostupných možností. Koniec koncov, široká škála zamestnávateľov bude využívať tieto platformy na inzerciu voľných pracovných miest a rôzne pracovné rady vám poskytnú prístup k rôznym rolám v rôznych odvetviach cestovného ruchu.

Prečítajte si  „Pracovné miesta v cestovnom ruchu: Najlepšie pracovné miesta v cestovnom ruchu pre vašu kariéru“ , kde nájdete zoznam niektorých najlepších dostupných pracovných miest v cestovnom ruchu, rozdelených podľa sektorov, na ktoré sa zameriavajú.

Zoznam webových stránok na nájdenie pracovných miest v oblasti manažmentu cestovného ruchu

Pre každého, kto hľadá prácu v oblasti manažmentu cestovného ruchu, je dôležité pochopiť, že zo strany kandidátov bude veľký záujem. Z tohto dôvodu, aby ste maximalizovali svoje šance, mali by ste sa uchádzať o čo najviac pozícií, čo znamená používať rôzne webové stránky vrátane tých, ktoré sa špecializujú na inzerciu pracovných miest v cestovnom ruchu.

Prečítajte si článok  „Pracovné miesta v oblasti manažmentu turizmu: Zoznam webových stránok, kde nájdete svoju ďalšiu prácu“ , kde nájdete rozpis rôznych online kanálov a webových stránok, ktoré môžete použiť pri hľadaní ďalšej práce.

Cestovný ruch – citát Gustava Flauberta

Tipy a popis práce manažéra cestovného ruchu

Keďže odvetvie cestovného ruchu je také rozmanité a pozostáva z množstva rôznych podsektorov, pracovné miesta manažérov cestovného ruchu sa môžu v skutočnosti značne líšiť. Napriek tomu majú tieto pozície tendenciu mať spoločné podobnosti, pokiaľ ide o zodpovednosti, povinnosti a požiadavky na vstup, čo umožňuje poskytnúť tipy na skutočné zabezpečenie takejto úlohy.

Článok  “Popis práce manažéra cestovného ruchu + tipy na zvýšenie kariéry” poskytne dôležité podrobnosti o tom, z čoho vlastne bude manažérska práca pozostávať, a zároveň ponúkne tipy, ako sa o takúto rolu úspešne uchádzať.

Tipy na nájdenie kariéry v cestovnom ruchu

Odvetvie cestovného ruchu je vo svojej definícii široké a ponúka množstvo rôznych úloh, od pozícií na základnej úrovni, až po pozície vyššieho manažmentu v niekoľkých rôznych sektoroch. Napriek tomu môže byť konkurencia v mnohých funkciách neľútostná, čo môže sťažiť uchádzanie sa o kariéru v cestovnom ruchu.

Prečítajte si  „Kariéra v cestovnom ruchu: Tipy, ako si nájsť prácu v odvetví cestovného ruchu“ , kde nájdete ďalšie podrobnosti o rôznych krokoch, ktoré môžete podniknúť počas fázy podávania prihlášky a pohovoru a po nej, aby ste si zabezpečili svoju ideálnu prácu.

Kurz cestovného ruchu: Prehľad vzdelávania v odvetví cestovného ruchu

Kurz cestovného ruchu môže slúžiť ako perfektný základ, na ktorom sa dá stavať, keď začínate kariéru v cestovnom ruchu alebo sa chcete presunúť na vyššiu pozíciu. Dostupné kurzy sa líšia z hľadiska špecifických aspektov odvetvia, na ktoré sa zameriavajú, ale môžu výrazne zlepšiť vaše dlhodobé kariérne vyhliadky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto kurzoch, témach, ktorými sa zaoberajú, kde ich nájdete a pedagógov, ktorí k nim poskytujú prístup, prečítajte si článok  „Kurz cestovného ruchu: Kompletný prehľad kurzov a pedagógov cestovného ruchu“ .

Google Travel Insights: Údaje a nástroje pre odvetvie cestovného ruchu

Google ponúka širokú škálu rôznych nástrojov a služieb, ktoré môžu pomôcť pracovníkom v cestovnom ruchu zvýšiť výkonnosť a Google Travel Insights je dobrým príkladom. Platforma poskytuje prístup k cenným údajom a priemyselným informáciám, takže firmy a marketingoví profesionáli môžu robiť strategickejšie rozhodnutia.

Prečítajte si  „Google Travel Insights: Nástroje a trendy údajov pre odvetvie cestovného ruchu“ , kde nájdete ďalšie informácie o platforme Google Travel Insights, troch základných komponentoch a o tom, prečo sú také užitočné.

Manažment cestovného ruchu

Cestovný ruch má široký a hlboký vplyv na mnohé ďalšie sektory, do ktorých je zapojený. Od infraštruktúry a ekonomiky krajiny až po kultúrne a sociálne prostredie, cestovný ruch zohráva dôležitú úlohu, ktorú by ste inak v iných odvetviach nemali. Práca v manažmente cestovného ruchu otvára svet nových príležitostí, ktorých je v iných odvetviach málo. Ak chcete začať svoju kariéru v cestovnom ruchu, prečítajte si článok  „Manažment cestovného ruchu: Všetko, čo potrebujete vedieť o cestovnom ruchu“ .

Odvetvie cestovného ruchu je mimoriadne rozmanité, ale zohráva zásadnú úlohu v hospodárskej prosperite mnohých krajín. Turisti sú zvyčajne definovaní ako ľudia, ktorí cestujú na miesta mimo svojho domova krátkodobo z nefinančných dôvodov a turistický priemysel zahŕňa všetky služby spojené s týmto procesom.

Ako pandémia koronavírusu ovplyvnila turistický priemysel

Globálna pandémia COVID-19 nanovo definovala pojem  „obchod ako obvykle“  v súvislosti s odvetvím cestovného ruchu. Keďže čiastočné a dokonca úplné blokovania sa v súčasnosti stávajú samozrejmosťou, na celom svete nadobudli účinnosť aj cestovné obmedzenia. Vidno to na počte národných a medzinárodných podujatí, ktoré boli zrušené. Príklady zahŕňajú UEFA Euro 2020, olympijské hry 2020 a  ITB Berlin Travel Trade show.

Musíme tiež vziať do úvahy vplyv, ktorý mal COVID-19 na podnikateľský sektor. Organizácie sú teraz nútené riešiť neistotu súvisiacu s cestovaním a pracovníci sú pochopiteľne znepokojení súčasným stavom zamestnania. Tieto scenáre viedli k zrušeniu nespočetných pracovných ciest. Tiež nie je prekvapujúce, že počet jednotlivcov, ktorí si plánujú rezervovať dovolenku, bude počas roku 2020 a až do roku 2021 naďalej klesať.

Preto sme videli reťazový efekt v súvislosti s podnikmi súvisiacimi s cestovným ruchom. Letecké spoločnosti boli nútené znížiť počet letov až o 50 percent. Ešte horšie sú na tom reštaurácie a podobné zariadenia; niektoré zažívajú pokles obsadenosti o ohromujúcich 90 percent. Čoraz viac ľudí je nútených natrvalo zatvoriť svoje brány.

Žiaľ, táto strata výnosov sa ešte prehĺbi v dôsledku pokračujúcich prevádzkových nákladov. Nespočetné množstvo firiem v cestovnom ruchu sa potýka so značnými problémami s peňažnými tokmi, a keďže k takejto globálnej pandémii nikdy nedošlo v takomto rozsahu, konečný výsledok nie je ani zďaleka istý.

kategórii „Corona“ nájdete výber tipov, ktoré firmám pôsobiacim v pohostinstve a cestovnom ruchu pomáhajú zotaviť sa a pripraviť sa na lepšie časy.

Chcete sa dozvedieť viac o súvisiacich odvetviach?

Pohostinstvo je súčasťou cestovného ruchu a hotelierstvo je súčasťou pohostinstva. Všetky tieto odvetvia majú spoločné to, že sú to veľké odvetvia služieb vo svete a v modernej dobe čoraz dôležitejšie. Aký je však rozdiel medzi cestovaním a cestovným ruchom? A aké sú všetky  sektory pohostinstva v rámci pohostinstva? V nasledujúcich článkoch sa dozviete viac o súvisiacich odvetviach.

4 thoughts on “Cestovný ruch: Všetko, čo potrebujete vedieť o cestovnom ruchu

Comments are closed.

Zavolajte nám